luni, 1 noiembrie 2010

Când farmecul sportului dispare ...

Partizan Crivat a pierdut la scor de neprezentare meciul cu CS Budesti o echipa pentru care fotbalul este pe loculul doi dominante fiind smecheria si gesturile nesportive

Meciul s-a jucat pe terenul din Budesti  suporterii din Crivat au fost ca intotdeauna la datorie .Din pacate conceptia budestenilor despre fotbal , fairplay si sport in general este una cu totul gresita .Nu stiu daca va castiga vreo echipa pe acel teren ...Nu avem experienta in campionatul judetean dar asemenea "sportivi" nu au ce cauta pe terenul de fotbal.Partida a inceput intr-o atmosfera linistita cu suporteri ale celor doua echipe discutand amical  asa ca echipa noastra a sperat intr-o desfasurare normala a jocului.
Am inceput excelent iar Voinic a tras de la 30 de metri lateral o bomba care a zguduit transversala dar si orgoliul gazdelor .Enervati de tupeul nostru fotbalistic gazdele au inceput cu gesturile nesportive : joc foarte dur nesanctionat de arbitru , injuraturi scuipat si amenintat.O parte din copiii  de pe margine au injurat ca la usa cortului pe toata lumea , au intrat in teren cand au avut chef (au dat si cateva 'goluri' in timp ce arbitri se faceau ca nu vad)  iar portarul nostru care le-a cerut sa iasa din teren a fost atacat cu ... o bicicleta impinsa cu putere  in directia lui :)
Cu toate ca fusesem atentionati  ca la Budesti e ' rupere ' de cei cu experienta in liga judeteana  am sperat ca lucrurile nu vor sta chiar asa  dar asemenea comportament nesportiv al jucatorilor si joc foarte dur nu am mai intalnit...
Revenind la meci ai nostri le-au luat frica gazdelor si pasele nu s-au mai legat iar cei mai tehnici dupa cateva faulturi dure suportate au inteles cum sta treaba.Budestiul a trecut la carma jocului si a inceput asaltul catre poarta noastra unde Diez a reusit cateva parade care au starnit admiratia tuturor celor prezenti.Pe finalul primei reprize  gazdele au scapat spre poarta ,Diez a iesit neinspirat iar apararea noastra nu a mai reusit sa-i opreasca 1-0 .Pana la pauza Budestiul a mai marcat o data prin acelasi jucator Catalin care deschisese scorul mai devreme si arbitrul a fluierat sfarsitul primei parti a jocului la scorul de 2-0 pentru localnici.

In repriza a doua jocul s-a desfasurat in aceeasi directie . Cei de la CS Budestii ne-au mai dat un gol  si au beneficiat de un penalty inexistent ratat insa.Pe final Partizanul a rata  cateva ocazii mari : Grecu a avut o bara si tot el a ratat de putin o bolta care a cazut pe plasa portii adverse.
Chiar daca a jucat intr-un mediu ostil Partizanul a facut unul din cele mai slabe jocuri de pana acum. Pasele nu s-au legat deloc atacul ,in lipsa golgeterului Dandu  ,nu a functionat  iar mijlocul nu a reusit sa lege mai nimic. Iar daca mingea se duce de 2 ori in bara si o data cu poarta goala cade pe plasa de sus  poti sa spui ca ai avut si un pic de ghinion
S-a vazut lipsa de experienta contra unei echipe care joaca dur si isi foloseste mai mult de cat este normal avantajul terenului propriu.
 Voinic a cerut schimbare pe final , Mihai Iepure s-a ridicat dificultate dupa o serie de faulturi repetate iar Parma , Robert si Nicu au terminat cu greu partida...Nici macar  Adi Mîţu fost jucator la Budesti , actual profesor de sport in aceeasi localitate, nu a fost menajat

Juniorii au fost surpriza placuta a zilei castigand cu 3-2 un meci care s-a jucat in aceleasi conditii grele . Evolutia foarte buna din prima repriza ( la finalul caruia am condus cu 2-0 prin golurile lui Marcel si Narcis ) le-a asigurat o victorie nesperata partizanilor.O victorie  aproape sa fie pierduta in ultimele minute cand presiunea gazdelor asupra tinerilor nostri dar si asupra arbitrului a atins cote maxime.La inceputul celei de a doua reprize Cotoiu ' a plecat pe stanga intr-o cursa de neoprit .A trecut in mare  viteza de toata apararea budesteana si a inscris din alergare un gol foarte spectaculos ce avea sa fie decisiv in istoria jocului .
Gazdele apostrofate de pe margine de celbrul nea Sima au iesit la atac si impinsi din spate de arbitrul jocului care le-a dat si un penalty (bineinteles vazut doar de el si localnici) au reusit sa marcheze de 2 ori si au fortat egalarea pana in ultmiele secunde dar apararea noastra condusa cu calm de Butac a reusit sa mentina diferenta minima .
Final si 3-2 pentru tinerii  partizani.Un meci de moral castigat de juniori care vor aborda cu mare incredere urmatoarea partida de la Curcani